Marta Kos uspešno prestala zaslišanje v odboru Evropskega parlamenta (zbirno)

Kandidatka za evropsko komisarko za širitev Marta Kos je danes uspešno prestala zaslišanje v pristojnem odboru Evropskega parlamenta. Po triurnem zaslišanju, na katerem je kot absolutno prednostno nalogo izpostavila podporo Ukrajini, med drugim pa je bila tarča očitkov o svoji politični preteklosti, je prejela zeleno luč odbora.

V uvodni predstavitvi je Kos, ki je evroposlance nagovorila v slovenščini, angleščini in nemščini, nanizala prioritete mandata, vprašanja članov odbora pa so se nanašala tako na širitveni resor kot tudi na njeno dosedanje delo ter domnevne povezave z jugoslovansko tajno službo.

Večja in reformirana EU je strateška nuja, je Kos izpostavila v predstavitvi v odboru za zunanje zadeve (Afet). Zagotovila je, da bo v primeru potrditve za komisarko njen primarni cilj zagotavljanje podpore državam, ki se želijo pridružiti EU.

Prizadevala si bo, da bo ta proces še naprej temeljil na dosežkih držav kandidatk in da bodo te spoštovale sprejete politične zaveze in reforme. Če bo pri tem prišlo do resne ali dolgoročnejše stagnacije oziroma nazadovanja, bo predlagala ukrepanje, je v uvodni predstavitvi zagotovila Kos, .

V odgovorih na vprašanja koordinatorjev političnih skupin je poudarila, da lahko v EU vstopijo le države, ki bodo zaprle vsa pogajalska poglavja. Mora pa svoje obljube izpolniti tudi EU, je poudarila.

Po njenih besedah prvič po desetih letih obstaja realna možnost, da bomo eno ali dve državi pripeljali do konca pogajalskega procesa. Pristopna pogajanja s Črno goro bi lahko zaključili do konca leta 2026, z Albanijo pa do konca leta 2027, je dejala.

Med drugim je Kos napovedala, da si bo v pogovorih z državami članicami prizadevala za to, da bi Svet EU o odpiranju in zapiranju posameznih poglavij v pogajanjih s kandidatkami odločal s kvalificirano večino namesto s soglasjem.

Napovedala je tudi tesno sodelovanje s Kijevom pri približevanju Ukrajine uniji. Kos, ki bo kot komisarka bdela tudi nad pomočjo Kijevu, je poudarila, da evropska gospodarska, vojaška in politična podpora ne pomaga zgolj Ukrajincem, ampak brani celotno evropsko celino in svetovni red, utemeljen na mednarodnem pravu in multilateralizmu. Napovedala je, da bo v primeru potrditve takoj po nastopu mandata obiskala Ukrajino.

Zaslišanje so zaznamovali tudi očitki o sodelovanju z jugoslovanskimi tajnimi službami v preteklosti, ki jih je Kos odločno zavrnila. Zavrnila je tudi očitek, da prihaja iz kroga nekdanjega predsednika Milana Kučana in ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki da sta blizu ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu.

Pojasnila je tudi svoje svetovalno delo za podjetje Kreab v Bruslju in zatrdila, da ni sodelovala z institucijami Evropske komisije. V odgovorih poslancem je tudi potrdila, da ima še vedno svoje svetovalno podjetje, ki pa ga bo, če bo potrjena za komisarko, zaprla.

Po zaslišanju je Kos prejela zeleno luč odbora, so sporočili iz liberalne politične skupine Renew, ki ji pripada tudi komisarska kandidatka. Za njeno imenovanje so po neuradnih informacijah poleg koordinatorja liberalcev glasovali še predstavniki desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), socialistov in demokratov (S&D), Zelenih in skrajno desne skupine Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), ki imajo skupaj 59 od 79 članov Afeta. Potrebovala je podporo skupin z najmanj 51 člani.

Kos je še pred potrditvijo ocenila, da je bila razprava na zaslišanju produktivna, vprašanja evropskih poslancev pa so bila povezana z resorjem, kar je po njenem dobro.

Evroposlanci iz Slovenije so zaslišanje Kos ocenili različno. Vladimir Prebilič, Matjaž Nemec, Marjan Šarec in Matej Tonin so za slovenske medije izrazili zadovoljstvo z njenim nastopom, Romane Tomc pa ni prepričala. Kos je sicer dobila zeleno luč odbora.

Za uspešno zaslišanje in potrditev pred odborom ji je že čestital premier Robert Golob. “Verjamem, da bo Marta Kos s svojim delom in vizijo odločno prispevala k večji in močnejši EU,” je poudaril. Premier je bil tudi v kontaktu s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, ki mu je po zaslišanju izrazila iskreno navdušenje nad bodočo komisarko.

Zaslišanja komisarskih kandidatov se nadaljujejo. Doslej jih je parlamentarni preizkus uspešno prestalo 17 od skupno 26. Evroposlanci so dodatna pojasnila zahtevali zgolj od Oliverja Varhelyija, ki je kandidat za komisarja za zdravstvo in dobrobit živali.

Na koncu bo moral novo komisarsko ekipo pod vodstvom Ursule von der Leyen parlament podpreti še na plenarnem zasedanju. Glasovanje je predvideno konec novembra, tako da bi lahko nova komisija mandat nastopila 1. decembra.

Back to top button