Krepitev kmetijskih praks, ki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti, je pomembno za doseganje trajnosti in večje odpornosti kmetijskega sektorja na podnebne spremembe, ugotavlja Evropska agencije za okolje (EEA). Za učinkovito obnovo kmetijskih ekosistemov pa so potrebne tudi ustrezne finančne spodbude.
Kot so pojasnili pri EEA, poročilo z naslovom Rešitve za obnovo evropskih kmetijskih ekosistemov izpostavlja z dokazi podprte primere možne prakse, ki so kmetom na voljo pri obnovi evropskih ekosistemov in krepitvi sposobnosti kmetijskega sektorja za obvladovanje vse večjih vplivov podnebnih sprememb, kot so suše in poplave.
Med ukrepi, ki jih morajo vsebovati prakse, ki pomagajo pri okrevanju ekosistemov, izpostavljajo zmanjšanje onesnaženja in drugih pritiskov na biotsko raznovrstnost ter trajnostno upravljanje s tlemi in vodo. Po opozorilih EEA je namreč postalo kmetijstvo močno odvisno od uporabe kemičnih pesticidov, mineralnih gnojil in obsežnega namakanja, kar je poslabšalo stanje ekosistemov, biotske raznovrstnosti in tal.
Agencija svari tudi pred vse večjim pomanjkanjem vode, kar je po njeni oceni zaskrbljujoče. “Suše in spreminjajoči se vremenski vzorci pritiskajo na ekosisteme in škodijo kmetijstvu. Poleg tega pridobivanje vode v velikih delih Evrope ostaja netrajnostno. Onesnaženje vpliva tudi na razpoložljivost čiste vode v nekaterih delih Evrope. Medtem ko je kmetijstvo eden od sektorjev, ki so ga ti pritiski najbolj prizadeli, sektor sam izvaja zelo razširjene pritiske na površinske in podzemne vode,” so zapisali.
EEA opozarja tudi na pomembnost ponovne vzpostavitve večnamenske in biotsko raznovrstne kmetijske krajine z vključevanjem polnaravnih habitatov in krajinskih značilnostmi, kot so drevoredi, žive meje in travnati robovi.
“Strateški načrti skupne kmetijske politike držav članic EU vsebujejo različne politične ukrepe za izvajanje praks, ki so prijazne ohranjanju biotske raznovrstnosti. Za učinkovito obnovo ekosistemov pa so potrebne tudi okrepljene in medsebojno povezane politične spodbude v kombinaciji z ustreznim financiranjem,” so še poudarili pri EEA.