Kitajska je začela protidampinško preiskavo uvoza svinjskega mesa iz EU. Iz Evropske komisije so sporočili, da bodo pozorno spremljali postopek. Gre za zaostrovanje trgovinskega spora med stranema, potem ko je EU zagrozila z uvedbo dodatnih carin na uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Svinjina je najbolj priljubljeno meso na Kitajskem. Uvoz svinjine in prašičjih stranskih proizvodov iz držav EU na Kitajsko je lani znašal več kot tri milijarde dolarjev (2,8 milijarde evrov), podatke kitajskih oblasti povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Preiskava je odgovor na vlogo, ki jo je v imenu domačih proizvajalcev vložila lokalna trgovska skupina, so sporočili iz Pekinga.
Evropska komisija je v odzivu na začetek preiskave navedla, da bo skupaj z evropsko industrijo in državami članicami “zelo pozorno spremljala postopek”. “Po potrebi bomo posredovali, da bi zagotovili skladnost preiskave z vsemi ustreznimi pravili Svetovne trgovinske organizacije (WTO),” je dejal tiskovni predstavnik Olof Gill.
Španija je sicer največja izvoznica svinjskih izdelkov iz EU na Kitajsko. Lani so drugemu največjemu svetovnemu gospodarstvu prodali za 560.000 ton svinjskih izdelkov v skupni vrednosti 1,2 milijarde evrov, poroča AFP.
“Že večkrat sem povedal, da trgovinske vojne niso dobre, zlasti v kmetijsko-živilskem sektorju, saj na koncu vplivajo na kupno sposobnost državljanov in njihovo možnost izbire,” je po naznanitvi preiskave dejal španski kmetijski minister Luis Planas.
Preiskava uvoza svinjskega mesa predstavlja najnovejšo zaostritev v trgovinskem sporu med EU in Kitajsko, potem ko je Evropska komisija pretekli teden zagrozila z dodatnimi carinami za uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske. V Pekingu glede uvedbe dodatnih carin razmišljajo o vložitvi tožbe proti EU pred WTO.