Evropski poslanci bodo na plenarnem zasedanju v Strasbourgu od danes do četrtka med drugim razpravljali o razmerah na Bližnjem vzhodu ter nadzoru na notranjih in zunanjih mejah EU, potekala bo predstavitev prioritet madžarskega predsedovanja Svetu EU. Dogajanje v parlamentu bo zaznamovalo še ocenjevanje kandidatov za člane nove Evropske komisije.
Evropski poslanci bodo danes ob obletnici napada palestinskega gibanja Hamas na Izrael razpravljali o razmerah v Gazi, kjer se nadaljuje izraelska ofenziva. Ob tem bodo v torek skupaj z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU Josepom Borrellom ocenili stopnjevanje konflikta na Bližnjem vzhodu s poudarkom na Libanonu, kjer so se nedavno okrepili izraelski napadi. Po besedah Borrella je unija “še naprej zavezana prizadevanjem za preprečitev regionalne vojne”.
Dogajanje v parlamentu bo zaznamovalo tudi oblikovanje nove Evropske komisije. Parlamentarni odbor za pravne zadeve je minuli teden začel preverjati izjave o interesih in zahteval dodatna pojasnila od 23 komisarskih kandidatov, vključno s slovensko kandidatko Marto Kos. Izjave naj bi odbor pregledal najkasneje do 18. oktobra.
Pozitivna ocena omenjenega odbora je sicer ključni predpogoj za začetek vsebinskih zaslišanj kandidatov za bodoče člane komisije pred pristojnimi odbori, ki so predvidena med 4. in 12. novembrom.
Madžarski premier Viktor Orban bo nato v sredo poslancem predstavil prednostne naloge madžarskega predsedovanja Svetu EU, ki se je sicer začelo 1. julija. Vlada v Budimpešti je takrat kot prioritete med drugim izpostavila konkurenčnost, krepitev evropske obrambne politike, zajezitev nezakonitih migracij in demografske izzive.
V parlamentu bo danes tudi razprava o prihodnosti schengenskega območja, potem ko je več članic EU v zadnjem času znova uvedlo nadzor na svojih notranjih mejah. Ob tem bodo poslanci v sredo govorili o krepitvi varnosti na zunanjih mejah Evrope.
Potekalo bo tudi glasovanje o več kot milijardi evrov pomoči iz Solidarnostnega sklada EU za podporo prizadevanjem za obnovo v petih državah EU, ki so jih lani prizadele hude poplave. Med njimi je tudi Slovenija, ki naj bi za odpravo posledic lanskih poplav prejela 428,4 milijona evrov.
Evropski poslanci bodo razpravljali še o položaju v evropski avtomobilski industriji, načinih za zagotovitev trajnostnih in cenovno dostopnih stanovanj v Evropi ter pričakovanjih pred zasedanjem Evropskega sveta, ki bo 17. in 18. oktobra v Bruslju.