
Evropski poslanci so danes na razpravi o prvih 100 dneh Evropske komisije poudarili, da potrebuje Evropska unija v trenutnih negotovih časih močno vodstvo, nujno je tudi hitrejše ukrepanje. Nekateri poslanci so bili sicer kritični do prioritet komisije in načina njihovega financiranja, med drugim iz kohezijskih sredstev.
“Evropska varnost bo vedno naša prioriteta,” je uvodoma poudarila podpredsednica Evropske komisije za varnost Henna Virkkunen, ki je naštela prednostne naloge Evropske komisije.
Na področju obrambe je po njenih besedah treba investirati skupaj in evropsko ter okrepiti obrambne zmogljivosti. Komisija si prizadeva tudi za okrepitev kibernetske varnosti in varnosti podmorskih kablov, je dodala.
Med pomembnejšimi točkami je izpostavila še konkurenčnost, kjer je v ospredju krepitev ekonomske varnosti.
Ob zaključku razprave je poudarila, da je pri vsem delu komisije nujna tudi podpora parlamenta in se zavzela za sodelovanje.
Poročevalec, evroposlanec Evropske ljudske stranke (EPP) Jeroen Lenaers je na začetku razprave poudaril, da Evropa v teh negotovih časih potrebuje močno vodstvo, kar pa po njegovem prepričanju trenutna Evropska komisija je. Med konkretnimi predlogi komisije je izpostavil zmanjšanje birokratskega bremena za podjetja, napore v smeri zagotavljanja varne Evrope in prevzemanja odgovornosti za sosedstvo, kar vključuje tudi podporo Kijevu.
V razpravi so podporo komisiji izrazili predvsem pri EPP, iz koder prihaja tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Večinoma so se tudi druge skupine strinjale glede okrepitve obrambnih zmogljivosti, čeprav so ob tem opozorili na več pomanjkljivosti. Pri socialistih in demokratih (S&D) so se zavzeli za večje usklajevanje in krepitev socialnega modela.
Domoljubi za Evropo (PfE) pa so med drugim opozorili, da se evropska sredstva ne porabljajo transparentno in da se jih ne bi smelo financirati le za “eno politično idejo”. Poslanci Evropskih konservativcev ECR pa so posvarili pred izkoriščanjem kohezijskih sredstev za obrambo.
V razpravi sta sodelovala tudi evroposlanca iz Slovenije Irena Joveva (Renew/Svoboda) in Vladimir Prebilič (Zeleni).
Joveva je poudarila, da mora Evropa nujno stopiti skupaj in se ustrezno odzvati na nove geopolitične razmere. Kritična je bila, da v zadnjih tednih ni bilo nobenih premikov naprej, predlogi Evropske komisije med drugim glede nižanja cen energije in krepitve konkurenčnosti pa so po njenem premalo ambiciozni in prepozni. “Evropska unija ima še ogromno manevrskega prostora, a manjka politična volja,” je dodala.
Prebilič pa je bil kritičen, da kohezijskih sredstev ne bi smeli izkoriščati za vlaganje v obrambo, saj bi to pomenilo, da bodo manj razvite regije plačevale za varnost razvitejših. “To ni dopustno,” je poudaril.
Matjaž Nemec (S&D/SD) pa je prepričan, da bi morala komisija več delati na socialni in ekonomski varnosti. Kritičen je, da trenutna komisija ni pripravljena na sodelovanje.
Marjan Šarec (Renew/Svoboda) je v odzivu ocenil, da mora EU poskrbeti za svojo odpornost, ki gre dlje od obrambe.
Slovenski evroposlanci iz vrsti EPP v prvih 100 dneh Evropske komisije vidijo pozitivne znake. Matej Tonin (EPP/NSi) je prepričan, da se je komisija lotila pravih izzivov, saj so se ukvarjali z resnični problemi EU, med njimi varnost, konkurenčnost, migracije in birokracija.
Romana Tomc (EPP/SDS) pa je sporočila, da jo veseli resen pristop komisije. Med drugim pozdravlja predlog o okrepitvi investicij v obrambo, ob tem pa opozarja, da mora biti poraba 800 milijard evrov za obrambo učinkovita in pregledna.
Podobno sta se odzvala strankarska kolega Zala Tomašič in Milan Zver. Prva je med pozitivnimi predlogi izpostavila ukrepe za zmanjšanje birokracije, a so po njenem prepričanju potrebni odločnejši ukrepi za konkurenčnost gospodarstva.
Za okrepitev konkurenčnosti se je zavzel tudi Zver, ki je obenem prepričan, da mora Evropa povečati obrambne izdatke. Glede odnosov z ZDA in globalne trgovine pa mora EU iskati pragmatične rešitve, je dodal.
Branko Grims (EPP/SDS) je na drugi strani ocenil, da je bilo doslej storjeno veliko premalo. EU bi morala po njegovem prepričanju iti v isti smeri, kot gredo sedaj ZDA, a veliko bolj odločno.