
Evropska komisija je opredelila 47 strateških projektov za povečanje domačih virov strateških surovin, s čimer želi okrepiti vrednostno verigo evropskih surovin in diverzificirati vire oskrbe. Projekte, med katerimi ni slovenskih, so izbrali tudi z okoljskega vidika in ob upoštevanju čezmejnih koristi za EU, so danes sporočili iz Bruslja.
Novi strateški projekti – gre za prvi takšen seznam komisije – predstavljajo pomemben mejnik pri izvajanju zakona o kritičnih surovinah, so poudarili. Cilj zakona je zagotoviti, da bodo evropsko pridobivanje, predelava in recikliranje strateških surovin zadostili 10, 40 oziroma 25 odstotkom povpraševanja EU do leta 2030.
S pomočjo Evropi pri doseganju teh ciljev novi strateški projekti pomembno prispevajo k zelenemu in digitalnemu prehodu, hkrati pa podpirajo evropsko obrambno in vesoljsko industrijo, so zapisali.
Izvršni podpredsednik komisije za blaginjo in industrijsko strategijo Stephane Sejourne je poudaril, da so surovine na samem začetku najbolj strateških dobavnih verig. “Prav tako so nepogrešljive za razogljičenje naše celine. Toda Evropa je trenutno odvisna od tretjih držav za številne surovine, ki jih najbolj potrebuje,” je opozoril.
Po njegovih besedah je treba zato povečati lastno proizvodnjo, diverzificirati zunanjo dobavo in narediti zaloge. “Danes smo identificirali 47 novih strateških projektov, ki nam bodo prvič pomagali zagotoviti lastno domačo oskrbo s surovinami. To je prelomni trenutek za suverenost Evrope kot industrijske sile,” je dodal.
47 novih strateških projektov izvajajo v 13 državah EU: Belgiji, Franciji, Italiji, Nemčiji, Španiji, Estoniji, Češki, Grčiji, Švedski, Finski, Portugalski, Poljski in Romuniji. 25 projektov se nanaša na pridobivanje surovin, 24 na njihovo predelavo, 10 na recikliranje, dva pa na nadomeščanje surovin.
Surovine, ki jih zagotavljajo projekti, so litij (22 projektov), nikelj (12 projektov), kobalt (10 projektov), mangan (sedem projektov) in grafit (11 projektov), kar bo po navedbah komisije še posebej koristilo vrednostni verigi surovin za baterije v EU.
Projekte so po pojasnilih komisije izbrali, ker prispevajo k varni oskrbi EU s strateškimi surovinami, upoštevajo okoljska, socialna in upravljavska merila ter so tehnično izvedljivi. Poleg tega so pokazali tudi jasne čezmejne koristi za EU.