Evroposlanci večinoma zadovoljni s poročilom o vladavini prava za Slovenijo (dopolnjeno)

Evropski poslanci iz Slovenije večinoma pozdravljajo poročilo o vladavini prava za Slovenijo, ki ga je danes objavila Evropska komisija, pri čemer so izrazili zadovoljstvo nad napredkom Slovenije v zadnjem letu. Matjaž Nemec ga vidi kot pohvalo komisije, po mnenju Romane Tomc pa poročilu manjka vse, kar je bistvenega pri vladavini prava.

Romana Tomc (EPP/SDS) o poročilu komisije meni, da gre za “dokument z izrazito politično noto, namenjen napadom na politične nasprotnike in ne ugotovitvi dejanskega stanja”. Zaradi tega poročila se vladavina prava ne v Sloveniji ne kjerkoli drugje ne bo niti za malo izboljšala, je prepričana poslanka, ki pripada največji politični skupini v Evropskem parlamentu, Evropski ljudski stranki.

Dejstvo, da se očitek o nedopustni koncentraciji medijev in nepreglednem lastništvu nad njimi vleče že od prvega poročila dalje, zgodi pa se nič, je po njenem “kronski dokaz, kako je poročilo o vladavini prava brez vsake moči in ob tem tudi, kako politično motivirano je”. Bistvo poročila o vladavini prava 2023 je po njenem tisto, kar v njem manjka, to pa je “celovita in realna ocena delovanja pravne države v Sloveniji, ki je po ocenah mnogih v Sloveniji ogrožena”, je še zapisala.

Medtem so poslanci z levosredinskega političnega pola s poročilom komisije bolj zadovoljni. Po mnenju Matjaža Nemca (S&D/SD) poročilo o vladavini prava “jasno kaže na odločen preobrat naše države v pozitivno smer v zadnjem letu, potem ko so bili Slovenija in vsi njeni podsistemi pod prejšnjo vlado degradirani na domala vseh področjih in demokracija ogrožena”. Poslanec evropskih socialistov poročilo komisije vidi kot pohvalo in poziv k nadaljevanju prizadevanj.

Slovenija je dosegla pomemben napredek pri odpravi vpliva politike na delo preiskovalnih organov in policije, na področju protikorupcijske strategije, povečanju avtonomije neodvisnih organov, izboljšanju položaja novinarjev, medijske krajine in zaščiti žvižgačev, je v sporočilu za javnost ocenil Nemec. Pri tem je opozoril, da Slovenijo še čaka nekaj dela, med drugim glede položaja sodnikov in njihovih plač ter ukrepov za boljšo zaščito novinarjev.

Podobno se je odzval tudi Milan Brglez (S&D/SD). “Pozdravljam poročilo Evropske komisije in to, kar je vlada storila za okrepitev pravne države, a sočasno vem, da nas čaka še kar nekaj korakov, ki – verjamem – jih bo ta vlada naredila smelo in v pravo smer,” je zapisal v odzivu za STA.

Zadovoljstvo nad poročilom komisije je izrazil tudi Klemen Grošelj (Renew/Svoboda). Poročilo glede Slovenije po njegovem potrjuje in krepi pozitivne trende, ki so jih zaznala tudi že druga podobna poročila. “Iz poročila je razvidno, da ni izrazitih nazadovanj, kot smo temu bili priča v preteklih poročilih,” je dejal.

Poročilo po njegovem jasno kaže, da je bil na področju pravosodja kot tudi medijev po nastopu mandata nove vlade storjen očiten in viden napredek ter da so se negativni trendi in procesi, katerim smo bili priča v času vlade Janeza Janše, končali.

Letošnje poročilo je pozdravila tudi Irena Joveva (Renew/Svoboda). Kot je poudarila, letošnje poročilo v primerjavi s prejšnjima, ki sta izrazila veliko zaskrbljenost “nad pospešenimi poskusi institucionalne razgradnje temeljnih institucij v državi pod vlado Janeza Janše, jasno izraža ne le napredek, pač pa zelo jasno potrjuje prizadevanja in dejanja aktualne vlade za izboljšanje razmer v državi na vseh področjih”.

“Po dveh letih je v poročilu prvič izkazan napredek na področju zagotavljanja medijske svobode, kjer je Evropska komisija pohvalila ureditev razmer na STA in izrecno izpostavila pomen sprememb zakona o RTV Slovenija za zagotavljanje politične neodvisnosti javnega servisa, s čimer je Slovenija izpolnila ključno priporočilo lanskoletnega poročila,” je sporočila poslanka iz vrst liberalcev.

Evropska komisija je v letošnjem četrtem poročilu o vladavini prava za Slovenijo ugotovila napredek glede neodvisnosti sodstva in javnih medijev ter v boju proti korupciji. Izpostavila je tudi izzive in spremembe v povezavi z RTV Slovenija v preteklem letu in pozvala k nadaljnjim prizadevanjem, med drugim pri zaščiti novinarjev.

Back to top button