Evropska unija in južnoameriški trgovinski blok Mercosur sta se danes v urugvajski prestolnici Montevideo dogovorila o prostotrgovinskem sporazumu, je danes povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Ta je dogovor, ki bo olajšal trgovino med obema organizacijama, sklenila kljub nasprotovanju Francije.
EU in Mercosur sta politični dogovor dosegla na vrhu južnoameriškega bloka, v katerem sodelujejo Argentina, Brazilija, Urugvaj in Paragvaj. Članica je sicer tudi Venezuela, a je njeno članstvo zamrznjeno, tako da tudi sporazum zanjo ne bo veljal.
Sporazum naj bi južnoameriškim državam med drugim omogočil povečanje izvoza govedine, perutnine in sladkorja v EU, saj bo pri tem manj omejitev. Članice EU pa bi v Južno Ameriko lažje izvažale avtomobile, stroje in farmacevtske proizvode.
Politični dogovor sta sicer EU in Mercosur po 20 letih pogajanj prvič dosegla že junija 2019, a sporazum zaradi nasprotovanja več članic ni bil nikoli ratificiran.
Za najglasnejšo nasprotnico velja Francija, ki še vedno ni zadovoljna z vsebino dogovora. Francoski predsednik Emmanuel Macron, ki se doma sooča s politično krizo, je skušal še v četrtek predsednico komisije prepričati, naj ga ne sklene.
Pri tem se postavlja vprašanje, koliko držav članic lahko Francija še pridobi na stran nasprotnic sporazuma.
Sprejetje lahko blokirajo najmanj štiri članice, ki imajo skupaj 35 odstotkov prebivalcev unije. Da bo začel veljati, pa ga bo morala podpreti t. i. kvalificirana večina držav članic. To pomeni 15 članic, ki predstavljajo najmanj 65 odstotkov celotnega prebivalstva EU.
Med glavnimi podpornicami sta Nemčija in Španija, sporazum pa po neuradnih informacijah podpira tudi Slovenija.