Emisije toplogrednih plinov so se v EU lani v primerjavi z ravnmi iz leta 2022 zmanjšale za osem odstotkov, kaže najnovejše poročilo Evropske agencije za okolje (EEA). Kljub opaznemu napredku pri zmanjševanju emisij pa ta še vedno ne zagotavlja doseganja ambicioznih podnebnih in energetskih ciljev EU do leta 2030.
Kot so sporočili iz EEA, je lansko zmanjšanje neto emisij toplogrednih plinov posledica zmanjšanja porabe premoga in rasti obnovljivih virov energije, prav tako pa je bila poraba energije po Evropi manjša.
Lani je agencija zaznala največji medletni padec v zadnjih nekaj desetletjih, pri čemer so se emisije zmanjšale na 37 odstotkov pod ravnjo iz leta 1990.
“To je največji medletni upad v zadnjih desetletjih, z izjemo leta 2020, ko je pandemija covida-19 povzročila zmanjšanje emisij za 9,8 odstotka,” je v sporočilu za javnost poudarila Evropska komisija.
Delež obnovljive energije znotraj celotne porabe energije v Evropi se je povečal z 10,2 odstotka iz leta 2005 na 24 odstotkov leta 2023, je navedla EEA.
Na podlagi trenutnih podatkov napovedi kažejo na 43-odstotno zmanjšanje neto emisij toplogrednih plinov v državah EU do leta 2030, medtem ko je EU cilj postavila pri 55 odstotkih.
Po pojasnilih EEA je 22 držav članic podalo dodatne načrte, ki vključujejo načrtovane, a še neizvedene ukrepe za doseganje podnebnih ciljev. Z upoštevanjem teh podatkov bi se neto emisije toplogrednih plinov v EU do leta 2030 zmanjšale za 49 odstotkov pod ravnjo iz leta 1990.
“Da bi do leta 2030 zapolnili preostalo vrzel, je bistveno, da se zmanjševanje emisij s hitrim tempom nadaljuje tudi v prihodnjih letih,” je poudarila agencija.
Evropska komisija je prepričana, da je EU na dobri poti, da izpolni svojo zavezo.