
Cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih v evrskih državah in v EU so se decembra na mesečni ravni zvišale za po 0,4 odstotka. Medletno so v območju evra ostale nespremenjene, v EU pa so se zvišale za 0,1 odstotka, je objavil Eurostat. Slovenija je imela na mesečni ravni 0,3-odstotno rast cen, na medletni pa 0,2-odstotni padec.
V mesečni primerjavi so se decembra v državah z evrom cene izdelkov za vmesno rabo in cene investicijskega blaga zvišale za 0,1 odstotka. Cene v energetskem sektorju so porasle za 1,4 odstotka, cene trajnih potrošnih dobrin za 0,2 odstotka, netrajnih potrošnih dobrin pa za 0,1 odstotka, je danes sporočil evropski statistični urad.
V EU so cene izdelkov za vmesno rabo ostale nespremenjene, cene investicijskega blaga pa so porasle za 0,1 odstotka. Cene v energetskem sektorju so porasle za 1,3 odstotka, cene trajnih in netrajnih potrošnih dobrin pa so se povečale za 0,2 oz. 0,1 odstotka.
Med članicami, za katere je Eurostat imel podatke, so največji mesečni padec cen industrijskih proizvodov zabeležile Irska (-1,5 odstotka), Romunija (-1,3 odstotka) in Nizozemska (-0,4 odstotka). Največjo rast so imele Bolgarija (+5,1 odstotka), Hrvaška (+2,4 odstotka) in Slovaška (+1,5 odstotka).
V medletni primerjavi so se cene izdelkov za vmesno porabo v območju z evrom zvišale za 0,1 odstotka, cene v energetskem sektorju so padle za 1,7 odstotka, cene investicijskega blaga so bile višje za 1,4 odstotka, cene trajnih dobrin za 0,8 odstotka in cene netrajnih dobrin za dva odstotka.
Cene proizvodov za vmesno porabo so se medtem v EU v primerjavi z lanskim decembrom zvišale za 0,1 odstotka, cene v energetskem sektorju so padle za 1,4 odstotka, cene investicijskih dobrin pa so bile višje za 1,6 odstotka. Za 0,8 odstotka so bile višje cene trajnih potrošnih dobrin, cene netrajnih dobrin pa so zrasle za 1,9 odstotka.
Na letni ravni so največje padce beležile Slovaška (-17 odstotkov), Luksemburg (-4,2 odstotka) in Francija (-3,8 odstotka). Rasti so statistiki beležili na Irskem (+11,1 odstotka), Bolgariji (+6,6 odstotka) in Danskem (+4,7 odstotka).