
Evropska komisija zavrača zahtevo Rusije, da se v zameno za uveljavitev dogovora o varni plovbi v Črnem morju odpravi sankcije proti ruskim bankam, ki sodelujejo v mednarodni trgovini s kmetijskimi proizvodi. Sankcije bodo po navedbah Bruslja ostale v veljavi do “brezpogojnega umika” ruskih sil iz Ukrajine.
“Brezpogojni umik vseh ruskih vojaških sil s celotnega ozemlja Ukrajine bi bil eden glavnih predpogojev za spremembo ali odpravo sankcij,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejala tiskovna predstavnica Evropske komisije Anitta Hipper.
Evropska komisija se je tako odzvala na torkove izjave po ločenih dogovorih ZDA s predstavniki Rusije in Ukrajine.
Rusija in Ukrajina sta se namreč po navedbah Bele hiše strinjali, da bosta zagotovili varno plovbo v Črnem morju, Moskva pa je pozneje uveljavitev dogovora pogojevala z odpravo zahodnih sankcij proti bankam, ki sodelujejo pri mednarodni trgovini s kmetijskimi pridelki in proizvodi ter gnojili, in njihovo ponovno popolno vključitev v mednarodni sistem Swift.
Evropska komisija ob tem zanika trditve Kremlja, da Evropa s sankcijami proti Rusiji omejuje izvoz hrane in gnojil in s tem ogroža revnejše države.
“EU dosledno podpira prizadevanja za povečanje zanesljive svetovne preskrbe s hrano. Sankcije EU nikakor niso usmerjene proti trgovini s kmetijskimi proizvodi med Rusijo in tretjimi državami, vključno s hrano, žitom in gnojili,” je dejala Hipper.
Komisija je s tem podprla stališča ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ki se je v torek kritično odzval na napovedano odločitev ZDA, da bodo Rusiji pomagale obnoviti dostop do svetovnih trgov za njene kmetijske proizvode.
Zelenski je nato danes znova kritiziral Rusijo, češ da skuša manipulirati tako s pogajalci kot svetovno javnostjo, in da ne zasleduje pravega miru.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je medtem dejal, da zahteve Rusije ustrezajo tistim, ki jih je postavljala že ob prvem dogovoru o varnem izvozu žita prek Črnega morja. Ta je bil sklenjen leta 2022 ob posredovanju Turčije in Združenih narodov.
Rusija je nato leta 2023 enostransko odstopila od dogovora, češ da njene zahteve niso bile upoštevane. “Vsi pogoji so bili izpolnjeni, razen tistih, ki so se nanašali na rusko stran. Tokrat mora zmagati pravičnost, nadaljevali bomo sodelovanje z Američani,” je dodal Peskov.