Bruselj s finančno podporo proizvodnji baterijskih celic za vozila in obnovljivega vodika

Evropska komisija bo v okviru sklada za inovacije namenila 4,6 milijarde evrov za spodbujanje neto ničelnih tehnologij ter proizvodnjo baterijskih celic za električna vozila in obnovljivega vodika. Podpora se osredotoča na nove varnostne kriterije za krepitev evropske industrije in zaščito pred preveliko odvisnostjo od drugih dobaviteljev.

Razpis za dodelitev sredstev za spodbujanje neto ničelnih tehnologij je med drugim namenjen projektom, osredotočenim na proizvodnjo komponent za obnovljivo energijo, shranjevanje energije, toplotne črpalke in proizvodnjo vodika, so danes sporočili iz Bruslja.

Projekte bodo ocenili na podlagi njihovega potenciala za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, stopnje inovativnosti, zrelosti, ponovljivosti in stroškovne učinkovitosti. Poleg tega bodo imele države EU prvič možnost dopolniti razpis z nacionalnimi shemami financiranja.

Milijardo evrov vreden razpis za krepitev proizvodnje baterijskih celic je namenjen podpori projektom, usmerjenim v proizvodnjo inovativnih baterijskih celic za električna vozila ali uvajanje inovativnih proizvodnih tehnik, postopkov in tehnologij. Kot so poudarili v komisiji, je to področje, ki mu je treba v prihodnje nameniti še več podpornih instrumentov.

Komisija in Evropska investicijska banka sta ob tem danes sklenili novo partnerstvo za podporo naložbam v sektorju proizvodnje baterij v EU. S skupno 200 milijonov evrov bodo podprli inovativne projekte vzdolž celotne evropske vrednostne verige proizvodnje baterij za reševanje izzivov financiranja.

Komisija danes začenja tudi drugo dražbo v okviru evropske vodikove banke. Proizvajalcem obnovljivega vodika v Evropskem gospodarskem prostoru bo namenila do 1,2 milijarde evrov podpore iz skladov EU, ki jo dopolnjuje več kot 700 milijonov evrov podpore iz posameznih držav članic.

Današnja napoved komisije prihaja v obdobju slabih novic za švedskega proizvajalca baterij za električne avtomobile Northvolt, ki mu je Nemčija namenila 600 milijonov evrov pomoči za gradnjo tovarne v mestu Heide na zahodu države. V Bruslju so ob odobritvi državne pomoči poudarili, da če Northvolt ne bi prejel državne pomoči v EU, bi tovarno verjetno zgradil v ZDA.

Northvolt je pozneje namreč zdrsnil v finančne težave in novembra v ZDA zaprosil za zaščito pred upniki. Glavna razloga za težave sta po poročanju tujih tiskovnih agencij upad povpraševanja po električnih avtomobilih v Evropi in močna konkurenca na Kitajskem, ki obvladuje 85 odstotkov svetovne proizvodnje baterijskih celic. Northvoltove težave bodo po ocenah analitikov najverjetneje razblinile upe EU, da bo njen najbolj razviti proizvajalec baterij zmanjšal njeno odvisnost od kitajskih tekmecev.

Back to top button