
Države članice Evropske unije morajo pri obravnavi prošenj za azil upoštevati pravila EU, so danes glede odločitve več članic, da ustavijo postopke obravnave prošenj sirskih beguncev, povedali na Evropski komisiji. Vsako prošnjo je treba obravnavati posebej, pri čemer pa pravila EU omogočajo tudi preložitev obravnave, so pojasnili.
“Odločanje o prošnjah za azil je v pristojnosti držav članic. Vendar pa je pomembno tudi, da pri sprejemanju odločitev upoštevajo pravila EU na tem področju,” je danes dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije Stefan de Keersmaecker. Poudaril je še, da je treba vsako prošnjo obravnavati posebej.
Evropska zakonodaja sicer v primeru sprememb položaja v državi, iz katere prihaja prosilec, članicam omogoča preložitev obravnave. To morajo zaključiti v šestih mesecih od vložitve prošnje, pri čemer lahko to obdobje podaljšajo za največ devet mesecev. V primeru ponovne ocene razmer v državi izvora lahko odložijo tudi zaključek obravnave. Razmere lahko preučijo na vsakih šest mesecev, vendar pa tudi v tem primeru azilni postopek lahko traja največ 21 mesecev, je pojasnil de Keersmaecker.
Ob tem je opozoril, da se v Siriji, kjer so v nedeljo uporniške skupine strmoglavile režim predsednika Bašarja al Asada, razmere zelo hitro spreminjajo in da jih je treba zato pozorno spremljati.
Ponovil je, da po mnenju komisije trenutno razmere ne omogočajo prostovoljnega, varnega in dostojnega vračanja v državo v skladu s standardi urada visokega komisarja Združenih narodov za begunce (UNHCR).
V Bruslju so se tako odzvali na odločitev več držav članic, da začasno ustavijo obravnavo prošenj za azil sirskih beguncev. To so med drugim napovedale Nemčija, Avstrija, Italija in Francija, pa tudi Hrvaška. Kako bo ravnala Slovenija, še ni znano.
O posledicah padca Asadovega režima za notranjo varnost EU in področje migracij bodo v četrtek po napovedih razpravljali notranji ministri držav članic, dogajanje v Siriji pa bo tudi ena od osrednjih tem zasedanja zunanjih ministrov naslednji ponedeljek. Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas bo sicer o tem že danes ob 17. uri razpravljala s člani odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve.