Antonio Costa – spretni pogajalec za iskanje političnih dogovorov med evropskimi voditelji (biografija)

Nekdanji portugalski premier, socialist Antonio Costa, ki je mu je danes Belgijec Charles Michel predal vodenje Evropskega sveta, velja za spretnega pogajalca, kar mu bo koristilo pri vodenju zasedanj voditeljev članic EU. Costa, ki ima indijsko-mozambiške korenine, bo prvi pripadnik etnične manjšine na čelu katere od osrednjih institucij EU.

Costo so voditelji držav članic za novega predsednika Evropskega sveta z mandatom dveh let in pol, ki ga bo uradno nastopil v nedeljo, izvolili na junijskem vrhu v Bruslju v okviru dogovora o najvišjih položajih v EU. Tedaj so za nov mandat na čelu Evropske komisije predlagali Nemko Ursulo von der Leyen iz desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), za novo visoko zunanjepolitično predstavnico unije pa so izbrali nekdanjo estonsko premierko iz vrst liberalcev Kajo Kallas. Tudi onidve bosta skupaj s celotno novo Evropsko komisijo petletni mandat nastopili v nedeljo.

63-letni socialist je veljal za favorita za vodenje najvišjega političnega telesa EU, ki združuje predsednike držav in vlad iz 27 članic, čeprav je v Lizboni še vedno pod drobnogledom preiskovalcev v okviru obsežne preiskave zaradi korupcije. Uradno sicer ni bil obtožen nobenega kaznivega dejanja.

Je pa bil zaradi tega ob premierski položaj, od katerega se je poslovil novembra lani, potem ko je izbruhnila afera zaradi domnevnih zlorab sredstev in trgovanja z vplivom na področju energetike.

Costa, ki uživa naklonjenost med evropskimi voditelji širom političnega spektra, velja za pragmatika in spretnega pogajalca z veščinami, potrebnimi za sklepanje dogovorov in iskanje soglasja.

“Popolnoma bom predan spodbujanju enotnosti med vsemi 27 državami članicami in osredotočen na uresničevanje strateške agende, ki jo je potrdil Evropski svet in bo zagotavljala smernice Evropski uniji za naslednjih pet let,” je zapisal ob imenovanju na vrhu EU konec junija. Pred nastopom mandata je opravil tudi turnejo po prestolnicah držav članic, kjer se je sestal z voditelji.

Med glavnimi izzivi, ki v prihodnjih letih čakajo četrtega predsednika Evropskega sveta doslej, so zagotavljanje enotnosti EU v nadaljnji podpori Ukrajini, okrepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva, tudi v luči vrnitve Donalda Trumpa v Belo hišo, in pogajanja o večletnem finančnem okvirju EU za obdobje 2028-2034.

Politične in vodstvene izkušnje si je Costa med drugim nabiral kot predsednik portugalske vlade, vodenje katere je leta 2015 prevzel v času, ko je desetmilijonska država na Iberskem polotoku okrevala po gospodarski krizi, zaradi katere je leta 2011 za Irsko in Grčijo postala tretja članica EU, ki je potrebovala mednarodno pomoč.

Pred tem je bil tudi župan Lizbone, kjer je odraščal v svobodomiselni družini. Oče pisatelj s koreninami v indijski Goi, nekdanji portugalski koloniji, je bil preganjan zaradi svoje komunistične ideologije. Njegova mati pa je bila ena prvih portugalskih novinark, ki je bila zagovornica pravic žensk in se je zavzemala za dekriminalizacijo splava.

Costa, čigar babica po očetovi strani je mozambiško-francoskih korenin, bo prvi pripadnik etnične manjšine na čelu katere od osrednjih institucij EU.

V nedavnem pogovoru za bruseljski spletni portal Politico je dejal, da je pripravljen svoje indijske korenine izkoristiti tudi za prenovo odnosov Evrope z Azijo, Afriko in Južno Ameriko. “Imeti moramo tesnejše odnose z različnimi regijami in državami, ki so relevantne v svetu, ki je veliko več kot skupina G7 ali G20. Na svetu je 195 držav,” je poudaril.

Dobre odnose z voditelji v različnih delih sveta je imel že kot portugalski premier, predvsem z voditelji držav v Afriki, Aziji in Južni Ameriki, ki so del skupnosti portugalsko govorečih držav.

Back to top button