
Zunanji ministri EU ta konec tedna na neformalnem zasedanju v francoskem Brestu razpravljajo o zaostrovanju napetosti zaradi kopičenja ruskih sil ob in v Ukrajini. Od začetka tedna sicer potekajo pogovori zahodnih partneric z Rusijo v različnih formatih, ki pa za zdaj niso zagotovili preboja.
Teden diplomatskih prizadevanj za rešitev ukrajinske krize se je začel v ponedeljek v Ženevi s pogovori ZDA in Rusije. V sredo je bilo v Bruslju srečanje 30 članic zveze Nato in Rusije, v četrtek pa so se o tem pogovarjali na Dunaju v okviru Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse).
Visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell zavrača kritike, da Evrope ni za pogajalsko mizo, češ da se te dni z ZDA zelo tesno usklajujejo na vseh ravneh, da so stiki boljši kot kdaj koli. Ob tem poudarja, da imajo zagotovila, da ne bo nikakršnih odločitev o evropski varnosti brez tesnega sodelovanja z Evropo.
Gostitelj srečanja, francoski zunanji minister Jean-Yves Le Drian je v Brestu izrazil optimizem, da bo mogoče oživiti normandijski format, v okviru katerega razpravljajo Rusija, Ukrajina, Francija in Nemčija. Doslej je bilo šest srečanj v tem formatu, prvo junija 2014 v Normandiji, zadnje decembra 2019 v Parizu.
Na pogovorih v Brestu sodeluje tudi slovenski zunanji minister Anže Logar, ki je izrazil upanje, da bo unija marca sprejela strateški kompas, skupno vizijo krepitve obrambnih zmogljivosti, ki naj bi zavarovala njene politične in gospodarske interese.
Poleg ukrajinske krize bodo v središču pogovorov odnosi s Kitajsko. Predvidena pa je tudi izmenjava mnenj s predsednikom komisije Afriške unije Mousso Fakijem in predsednikom Senegala Mackyjem Sallom. Prav tako ni mogoče izključiti razprave o zaskrbljujočih razmerah v BiH.