Več kot 1000 avtorjev, med njimi dobitniki nekaterih najbolj prestižnih literarnih nagrad, kot so Nobelova nagrada, nagrada booker in Pulitzerjeva nagrada, se je pridružilo kampanji, s katero so se odrekli sodelovanju z izraelskimi založniki in izraelskimi kulturnimi ustanovami. Razlog je kršenje pravic palestinskega naroda.
Med podpisniki kampanje, ki jo je na svoji spletni strani objavil Palestinski festival literature (PalFest), so tudi nekatera znana literarna imena, kot so Sally Rooney, Annie Ernaux, Percival Everett, Abdulrazak Gurnah in Rachel Kushner. Podpisniki se strinjajo, da ne morejo mirne vesti sodelovati z izraelskimi institucijami, ne da bi preučili njihov odnos do apartheida in razseljevanja Palestincev.
Kot piše v kampanji, s tem merijo na institucionalno sokrivdo in ne na identiteto, izraelskim institucijam pa zastavljajo vprašanje, ali so vpletene v kršenje pravic Palestincev, vključno z diskriminatorno politiko in opravičevanjem izraelske okupacije. Sprašujejo se tudi, zakaj niso nikoli javno priznale neodtujljivih pravice palestinskega ljudstva, kot so zapisane v mednarodnem pravu.
“Pisatelji, založniki, sodelavci literarnih festivalov in drugi delavci na področju knjige objavljamo to pismo, ker se soočamo z najglobljo moralno, politično in kulturno krizo 21. stoletja. Izjemne krivice, s katero se soočajo Palestinci, ni mogoče zanikati,” so zapisali v izjavi.
V njej so med drugim še navedli, da je Izrael povzročil, da Gaza ni primerna za življenje in da ni mogoče natančno reči, koliko Palestincev so ubili od oktobra lani. “Vemo, da je Izrael od oktobra 2023 v Gazi ubil najmanj 43.362 Palestincev in da je to največja vojna proti otrokom v tem stoletju. To je genocid, kot že mesece trdijo vodilni strokovnjaki in institucije,” piše v izjavi.
Poleg palestinskega literarnega festivala, ki je vsako leto potekal v mestih na Zahodnem bregu, so se kampanji pridružila združenja Books Against Genocide, Book Workers for a Free Palestine, Publishers for Palestine, Writers Against the War on Gaza in Fossil Free Books. Kot še piše na spletni strani festivala, gre za največji kulturni bojkot izraelskih ustanov v zgodovini.