
Slovenija v pričakovanju pozitivne ocene načrta za okrevanje
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen bo danes na obisku v Sloveniji ob začetku predsedovanja Svetu EU predstavila tudi oceno slovenskega načrta za okrevanje v vrednosti 2,5 milijarde evrov. Ta bo podlaga za črpanje evropskih sredstev za spoprijemanje s posledicami pandemije covida-19. Pričakuje se pozitivna ocena.
V skladu z načrtom naj bi Slovenija iz evropskega mehanizma za okrevanje prejela 1,8 milijarde evrov nepovratnih sredstev in 705 milijonov evrov posojil. Predvideno je 13-odstotno predfinanciranje, kar znaša 231 milijonov evrov.
Slovenija naj bi v končni različici načrta za uresničevanje zelenih ciljev predvidela 42,4 odstotka sredstev, za uresničevanje digitalnih ciljev pa 21,4 odstotka sredstev.
Načrt naj bi podprl strukturne reforme v pokojninskem in zdravstvenem sistemu ter na področju dolgotrajne oskrbe, za izboljšanje poslovnega okolja in krepitev odpornosti trga dela ter reforme v podporo zelenemu prehodu in digitalni preobrazbi.
Za prilagajanje podnebnim spremembam s poudarkom na preprečevanju poplav naj bi šlo 310 milijonov evrov, za nadgradnjo in digitalizacijo železniške infrastrukture 292 milijonov evrov, za infrastrukturo na področju zdravstva in dolgotrajne oskrbe pa na primer 189 milijonov evrov.
Von der Leynova si bo danes v pediatrični kliniki v Ljubljani ogledala zdravstvene projekte, ki bodo financirani v okviru načrta za okrevanje.
Eno od enajstih meril pri ocenjevanju je, da mora načrt vključevati ustrezne mehanizme nadzora in revizije. Pomembno vlogo pri nadzoru porabe evropskih sredstev bo imelo tudi nedavno vzpostavljeno evropsko javno tožilstvo.
Slovenija je edina sodelujoča članica, ki še ni imenovala evropskih delegiranih tožilcev, kar po besedah evropske glavne tožilke Laure Codruta Kövesi spodkopava zaupanje v nadzor nad sredstvi EU v Sloveniji.
Po pozitivni oceni komisije morajo načrt potrditi članice EU, praviloma v štirih tednih.