Nekateri bolniki, ki so preboleli covid-19, se še vedno soočajo s hudimi zdravstvenimi težavami zaradi dolgega covida, ki je nastopil po koncu akutne bolezni. Med več kot 200 opisanimi simptomi in znaki so najpogostejše težave zaradi hude utrujenosti. Presenetljivo sicer težave najdlje trajajo pri bolnikih, ki so zboleli za blago obliko covida-19.
Pri dolgem covidu simptomi trajajo vsaj dva meseca
Po definiciji Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) gre pri dolgem covidu za simptome in znake po prebolelem covidu-19, ki se pojavijo v treh mesecih po preboleli bolezni in trajajo vsaj dva meseca, ob izključitvi drugih vzrokov, je za STA pojasnil infektolog Janez Tomažič z infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.
Pojavnost dolgega covida je po njegovih besedah precej velika. Po veliki nedavno objavljeni prospektivni raziskavi RECOVER (Researching covid to Enhance Recovery), ki je vključevala tudi neokužene kontrolne osebe, je 10 odstotkov na novo okuženih oseb razvilo dolgi covid. V kontrolni skupini je imelo simptome dolgega covida 3,7 odstotka udeležencev, kar kaže na veliko prisotnost nespecifičnih težav tudi v splošni populaciji.
Vzrok dolgega covida za zdaj ni znan. Vzrokov je zagotovo več, strokovnjaki pa ga povezujejo predvsem s spremembami in disregulacijo imunskega sistema po prebolelem covidu-19, s posledičnimi avtoimunskimi odzivi in kroničnim vnetjem, z motnjami v strjevanju krvi, disregulacijo avtonomnega živčevja, spremembami črevesne mikrobiote oziroma črevesnim neravnovesjem in drugimi razlogi. “Vsekakor pa poudarjam, da dolgega covida ne moremo pripisati samo psihiatričnim, duševnim spremembam, kot menijo številni, tudi nekateri zdravniki,” je poudaril infektolog. To je deloma tudi posledica dejstva, da klinično, laboratorijsko in slikovno ne najdejo nobene okvare organov in tkiv.
Poudarja pa, da cepljenje nikoli ne povzroči dolgega covida, kar mislijo številni, “nasprotno, cepljenje preprečuje dolgi covid”, zatrjuje.
Opisanih več kot 200 simptomov
Bolniki z dolgim covidom trpijo zaradi različnih simptomov in znakov, ki so jih strokovnjaki umestili v več skupin. Najpogostejše so težave zaradi hude izčrpavajoče utrujenosti, pogosto povezane z bolečinami v mišicah, z izrazitim poslabšanjem po telesnem naporu. Kronična utrujenost lahko osebo popolnoma “paralizira” z ekstremno zmanjšano telesno zmogljivostjo. Ena od skupin bolnikov ima kognitivne težave z motnjami spomina, koncentracije, prazno glavo – tako imenovano “možgansko meglo”. Pogoste so motnje spanja, nekateri se soočajo s porastom srčne frekvence, torej števila utripov srca na minuto, razbijanjem srca, zasoplostjo, omedlevico in drugimi težavami. Med več kot 200 različnimi simptomi in znaki zaradi dolgega covida so opisane tudi motnje vonja in okusa, hude bolečine izza oči, vrtoglavice, črevesne težave in druge težave.
Podobno kot pri sindromu kronične utrujenosti imajo bolniki z dolgim covidom številne psihosomatske težave, ki zelo zmanjšujejo kvaliteto življenja. “Ti ljudje pogosto ostanejo v bolniškem staležu, nekateri tudi zelo dolgo,” je pojasnil Tomažič.
S tovrstnimi težavami se sooča tudi Bojan Ambrožič, ki je zaradi dolgega covida v bolniškem staležu že tri mesece. Težave ima predvsem zaradi hude utrujenosti, ki mu onemogoča običajno življenje. “Moti te svetloba, moti te hrup, ne moreš govoriti, ne moreš hoditi,” je težave opisal za STA.
Težave najdlje trajajo pri bolnikih z blagim potekom covida-19
Rezultati številnih raziskav in tudi nedavna metaanaliza, objavljena v znanstveni reviji Lancet (The effectiveness of covid-19 vaccines to prevent long covid symptoms: staggered cohort study of data from the UK, Spain, and Estonia), v katero so vključili in preučili najpomembnejše kontrolirane klinične študije, dokazujejo, da je pojavnost dolgega covida manjša pri osebah, ki so bile predhodno cepljene proti covidu-19 ali so bile zdravljene z ustreznim proticovidnim zdravilom – paxlovid ali remdesivir.
Za dolgim covidom so najpogosteje in najhuje zboleli bolniki, ki so bili okuženi s katero od prvih različic koronavirusa, denimo z različico alfa ali delta, vendar se pojavlja tudi v obdobju omikrona. Prve različice so bile bolj agresivne, virulentne in so se bolj vpletale v imunski sistem okuženega, je pojasnil infektolog Tomažič. Primerov dolgega covida je več pri bolnikih, ki so zboleli za težjo obliko covida-19, s posledičnimi okvarami organov in tkiv, kot so pljučna fibroza, miokarditis, povečano tveganje za sladkorno bolezen, venska trombembolija, različne vnetne revmatične bolezni in drugo.
Kot je pojasnil Tomažič, pa presenetljivo težave zaradi dolgega covida najdlje trajajo pri bolnikih, ki so preboleli blago obliko covida-19 in sploh niso potrebovali zdravljenja v bolnišnici. Tako je bilo tudi v primeru Ambrožiča, ki se je s koronavirusom okužil maja 2023. Bolezen je prebolel blago, malo ga je bolelo grlo.
Pri nekaterih bolnikih težave enakomerno vztrajajo vse od začetka dolgega covida, pri drugih pa njihova intenzivnost niha od nekoliko boljšega počutja do izrazitih poslabšanj. Ambrožič je po preboleli okužbi hodil v službo in ni imel težav. Te so se začele približno tri tedne kasneje, po celodnevni hoji v hribih. Kakih 30 ali 40 ur kasneje je doživel prvi “zlom”, ki je značilen za dolgi covid. Takrat so se prvič pojavile težave s hudo utrujenostjo.
Sprva so simptomi trajali nekaj ur, z vsakim naslednjim “zlomom” po že zmerni telesni aktivnosti pa so težave trajale dlje. Skupaj je pri sebi zabeležil 24 “zlomov”, simptomi pa so se tako poslabšali, da zdaj večino dni preživi v postelji. Vsem, ki sumijo, da imajo dolgi covid, močno odsvetuje šport, saj ta simptome zgolj poslabša.
Tomažič poudarja, da je pri osebah s tako obliko dolgega covida, kot jo ima Ambrožič, pri telesni aktivnosti treba biti zelo previden. Najslabše je, da ob delnem izboljšanju postaneš preveč optimističen, nekoliko pretiravaš, temu pa sledi popoln fizični “zlom”, čemur sledi še psihični zlom, je opozoril.