
Na okrogli mizi o politikah glede duševnega zdravja poudarili pomen dostopnih storitev
Ministri in državni sekretarji, ki so sodelovali na današnji okrogli mizi o politikah pri duševnem zdravju, so izpostavili pomen dostopnih storitev. V to smer delujejo centri za krepitev zdravja in za duševno zdravje, so poudarili na ministrstvu za zdravje. Na ministrstvu za delo pa vsem s potrebo po pomoči pomagajo s socialnovarstvenimi programi.
Ministrstvo za zdravje vključuje duševno zdravje v vse svoje politike, je zagotovil državni sekretar na ministrstvu Denis Kordež. Centri za krepitev zdravja in centri za duševno zdravje približujejo ljudem storitve tam, kjer živijo, je dejal na okrogli mizi Vrednote v duševnem zdravju: Skupne poti k boljšemu življenju, ki jo je pripravil STAklub Slovenske tiskovne agencije v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje in Mestno občino Koper pred 3. festivalom duševnega zdravja. Ta bo 23. maja v Kopru.
Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je menil, da je za krepitev duševnega zdravja zelo pomembno, da je izobraževalno okolje ustrezno urejeno tako s sistemskega kot vsebinskega vidika. V šolstvu so v minulih letih po njegovi oceni preveč poudarjali pomen, ki ga ima doseganje standardov znanja, premalo pa pomen, ki ga ima vzgojna funkcija šole. Medtem pa lahko zdaj v okviru programov dejavno krepijo samozavedanje, prožen način razmišljanja in reševanja konfliktov, je zagotovil.
Ne le mladi, ampak tudi starejši so zaradi duševnih stisk lahko zelo ranljiva skupina, je opomnil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Pri starejših je namreč pogostejša denimo osamljenost. Izpostavil je pomen strategije obvladovanja demence do leta 2030, po kateri naj bi dosegli prilagodljivost storitev. O problematiki demence moramo po njegovem pozivu govoriti vsi. “Če bo demenca hitreje diagnosticirana, lahko njeno napredovanje upočasnimo,” je spomnil.
Na ministrstvu za pravosodje si medtem prizadevajo, da bi bila različna zaslišanja za mladoletne čim manj travmatična. Kot dober projekt je ministrica za pravosodje Andreja Katič omenila Hišo za otroke, kjer lahko na enem mestu opravijo vsa potrebna zaslišanja. V hiši celostno obravnavajo tako tiste otroke, ki so žrtve ali priče, kot tudi tiste, ki so storilci kaznivih dejanj.
V povezavi z otroki, ki se vedejo odklonsko, je menila, da je treba za vsakega od njih čim prej ugotoviti, zakaj se tako vede. Večdisciplinarni tim ga mora individualno obravnavati čim prej, je prepričana.
Za ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pomeni veliko vrednoto skrb za druge. Hkrati pa želijo odpravljati družbene okoliščine, ki so prispevale k temu, da so se pomoči potrebni znašli v teh okoliščinah, je povedal državni sekretar na ministrstvu Dan Juvan. Po njegovih besedah podpirajo številne socialnovarstvene programe po celotni državi.
Na ministrstvu za kulturo pa si po besedah državnega sekretarja na tem ministrstvu Marka Rusjana želijo izboljšati delovne pogoje za samozaposlene v kulturi. Ti so namreč nenehno pod pritiskom, da morajo nekaj doseči, njihovi prihodki pa so neredni. Po njegovem pojasnilu je DZ že sprejel dopolnitve zakona o uresničevanju javnega interesa v kulturi, ki jih je pripravilo ministrstvo. Določajo izhodišča za plačevanje dela samozaposlenih v kulturi, kadar ti sodelujejo z javnimi zavodi in javnimi agencijami.