
Medicinska in pravna fakulteta Univerze v Mariboru v sodelovanju z zdravniškim in pravniškim društvom v Mariboru prirejata 34. mednarodno konferenco Medicina, pravo in družba. Tokrat bo potekala na temo Medicina in farmacija v službi zdravja. “Rdeča nit je dobro sodelovanje vseh deležnikov,” pravi članica organizacijskega odbora Vesna Rijavec.
“Človeštvo pestijo mnoge bolezni, ki se jih da obvladovati, če bomo ravnali pametno in povezovalno,” je povedala za STA. V okviru dvodnevne konference, ki bo danes in v petek potekala na rektoratu Univerze v Mariboru, se bo zvrstilo več okroglih miz.
“Temo smo izbrali zaradi aktualnosti sedanjega časa in s pogledom v prihodnost, saj je prav sodelovanje obeh strok zelo pomembno za varno in učinkovito zdravljenje povzročiteljev bolezni,” je povedala članica organizacijskega odbora Jelka Reberšek Gorišek.
Med drugim bodo govorili o pravnih okvirih razmerja med medicino in farmacijo, vlogi Evropske agencije za zdravila (EMA), Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in drugih pomembnih institucij za zagotavljanje varnosti zdravil.
“Pomembna razprava bo tekla o zdravilih kot trajnostni dimenziji zdravstva, s poudarki na trendih produkcije zdravil, razvoju zdravil in cepiv, personaliziranih zdravilih in podobno,” je še povedala Reberšek Gorišek. “Tudi o raziskavah o razvoju in iskanju novih varnih zdravil in možnih vplivih na farmacevtsko industrijo bo tekla beseda ter o razmerju med zdravnikom, farmacevtom in bolnikom v klinični praksi, pa o pomenu digitalizacije in vplivu umetne inteligence v medicini in farmaciji kot verjetno najaktualnejši temi današnjega časa,” je dodala.
Po besedah Vesne Rijavec je pomemben poudarek razprava o vlaganjih države in posameznikov v zdravje. “Interesi so na tem področju lahko zelo nasprotujoči, saj so v farmaciji vodilni komercialni motivi. Farmacevtska industrija ima pomisleke, ali bo okolje v EU z novimi zahtevami še dovolj privlačno zanje. Sodelovanje je ključno tudi pri raziskavah, ki lahko šele čez mnogo let dajo rezultate. Po drugi strani je preskušanje zdravil in terapij odvisno od sodelovanja med zdravniki, farmacevti in bolniki. Sodelovanje mora potekati v dobro bolnikov,” pravi.
Lekarniška dejavnost je v več oblikah predmet pozornosti prava. “Varstvo intelektualne lastnine je tudi za farmacevtsko industrijo garancija, da se bo njihov vložek v inovacije izplačal. In ni res, da se z veseljem selijo v tretje države, kjer je zakonodaja bolj ohlapna, saj je ohlapno tudi varstvo intelektualne lastnine,” meni Rijavec.
Roman Jerala s Kemijskega inštituta v Ljubljani bo v uvodnem predavanju govoril o iskanju novih poti do zdravil in položaju raziskovalcev v sodobni družbi.
Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović in Vesna Rijavec bosta moderirali razpravo o razmerju med medicino in farmacijo v regulatornih okvirjih, predsednica lekarniške zbornice Darja Potočnik Benčič in Rajko Pirnat z ljubljanske pravne fakultete pa razpravo o produkciji zdravil.
Sodnica in generalna pravobranilka na Splošnem sodišču EU Maja Brkan bo poročala o zanimivih sodnih primerih povezanih s farmacijo na ravni EU.