
Kmetijske organizacije za zaustavitev sprejemanja kmetijske zakonodaje
Kmetijske stanovske organizacije zahtevajo, da se že pred naslednjim delovnim sestankom na ministrstvu zaustavi sprejemanja resorne zakonodaje. Prepričane so, da je naprej treba uskladiti ključne točke v predlagani zakonodaji, želijo pa si tudi jasnih pojasnil glede svojih pripomb. Prav tako še vedno pričakujejo vabilo na sestanek s premierjem.
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić se je danes sestala s predstavniki kmetijskih organizacij, s katerimi so govorili o predlagani kmetijski zakonodaji. Kot je pojasnila po sestanku, jim bosta prihodnji teden državna sekretarja na ministrstvu predstavila zadnje čistopise osnutkov zakona o kmetijstvu in novele zakona o kmetijskih zemljiščih. Hkrati je izrazila zadovoljstvo, da so se kmetijske organizacije vrnile k marca prekinjenem dialogu.
Kmetijske stanovske organizacije so v svojem odzivu na sestanek pri ministrici poudarile, da so bile vselej pripravljene na konstruktiven dialog in sodelovanje. “Zavezani smo namreč iskanju rešitev, ki bi zagotovile trajnostni razvoj kmetijstva ter zaščitile interese slovenskih kmetov,” so zapisale v današnjem sporočilu za javnost.
Čeprav so kmetijske organizacije prejele odgovore na svoje pripombe glede predlagane kmetijske zakonodaje, pa ocenjujejo, da odgovori niso vsebinsko utemeljeni. “Odločitve, ki jih je sprejelo kmetijsko ministrstvo, ostajajo nejasne in ne odgovarjajo na ključna vprašanja, ki smo jih izpostavili,” pravijo.
Kmetijske organizacije zato pričakujejo, da se še pred naslednjim delovnim sestankom, ki je napovedan za naslednji teden, postopek sprejemanja predlagane kmetijske zakonodaje nemudoma zaustavi. Prepričane so namreč, da je pred odločanjem o predlagani zakonodaji na vladi nujna uskladitev glede ključnih vsebinskih vprašanj.
Hkrati pa še vedno pričakujejo vabilo na sestanek pri predsedniku vlade Robertu Golobu, ki so ga zahtevale pred dvema tednoma. Na njem si želijo obravnavati ključne tematike, v katerih se razhajajo z ministrstvom za kmetijstvo. “Kmetijstvo je steber prehranske suverenosti in trajnostnega razvoja Slovenije, zato odločno vztrajamo pri preglednem in argumentiranem dialogu, ki bo v dobro vseh deležnikov,” so zapisale.
Kot so za STA danes pojasnili v premierjevem kabinetu, srečanje predsednika vlade in kmetijskih organizacij načrtujejo v začetku junija. Ob tem so zapisali še, da se je današnjega sestanka na ministrstvu udeležil tudi vodja kabineta predsednika vlade.
Organizacije poudarjajo, da ne bodo dopuščale nejasnih in nepremišljenih odločitev, ki bi lahko ogrozile prihodnost slovenskega kmetijstva. “Zahtevamo jasne odgovore, premišljene odločitve in dejansko pripravljenost na usklajevanje”, so v skupnem sporočilu še zapisale Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Zveza slovenske podeželske mladine, Združenje hribovskih in gorskih kmetov Slovenije, Zveza kmetic Slovenije, Čebelarska zveza Slovenije, Združenje kmečkih sirarjev Slovenije, Združenje slovenske kmečke iniciative, Zveza društev rejcev drobnice Slovenije in Zveza lastnikov gozdov Slovenije.
Kmetijske organizacije so sicer konec marca sporočile, da ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer.
Predlagani sveženj kmetijske zakonodaje zajema sedem osnutkov zakonov in novel: zakone o kmetijstvu, o hrani, o varni hrani in krmi ter o zdravju živali ter novele zakonov o kmetijskih zemljiščih, o gozdovih in o zaščiti živalih.