Uprava RS za zaščito in reševanje v sodelovanju z Rdečim križem Slovenije (RKS) v soboto pripravlja tradicionalno, že 30. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči civilne zaščite in Rdečega križa. Tokratno preverjanje bo potekalo v Radovljici, namenjeno pa je tudi ozaveščanju o prvi pomoči.
Kot je na današnji novinarski konferenci v Radovljici povedal generalni direktor uprave Leon Behin, je Radovljica zelo primeren kraj za tradicionalni preizkus znanja najboljših ekip Rdečega križa ter sistema zaščite in reševanja. Dogajanje bo namreč razporejeno po mestu in bo potekalo pred ljudmi, kar je tudi eden osrednjih namenov prireditve. Letos so prav tako na Gorenjskem, in sicer v Kranju potekali Bogatajevi dnevi zaščite in reševanje, kjer je bil po Behinovih besedah odziv obiskovalcev zelo dober.
Behin je ocenil, da je slovenski sistem zaščite in reševanja zelo učinkovit, kar se najbolje pokaže v primeru naravnih in drugih nesreč. Ob tem je za zlata vredno izpostavil medsebojno spoznavanje, druženje in izmenjavo dobrih praks med sodelujočimi v sistemu. Poudaril je zelo pomembno vlogo RKS in dodal, da bo v soboto priložnost tudi za promocijo prostovoljstva.
Izkušnje kažejo, da ob nesrečah kar 90 odstotkov življenj rešijo lokalni prebivalci. Kot je izpostavila predsednica RKS Ana Žerjal, lahko vsak reši življenje. RKS si zato prizadeva, da bi bila znanja in veščine prve pomoči dostopni vsakomur. Hkrati je pomembno, da je učenje prve pomoči vseživljenjsko in se znanje stalno obnavlja ter osvežuje.
Pripadniki ekip prve pomoči RKS se usposabljajo na 45-urnih programih, ki v Sloveniji velja za najbolj celovito izobraževanje iz prve pomoči za nezdravstvene delavce. RKS je do sedaj ustanovil, usposobil in opremil 106 ekip, ki so razporejene po celotni države in so kot državne ekipe prve pomoči pripravljene na odziv na nesreče. Število ekip pa želijo še povečati.
S povečanjem števila nesreč in nenadnih obolenj se namreč povečujejo tudi potrebe po dajanju prve pomoči. Kako pomembno je obvladati vsaj osnovne veščine prve pomoči, pa navadno ugotovimo šele, ko se znajdemo v situaciji, kjer bi z nekaj pravilnimi ukrepi sočloveku lahko rešili življenje. Podatki kažejo, da prebivalci Slovenije prvo pomoč v nesreči še vedno premalokrat ponudijo, čeprav bi z njo lahko zelo omilili posledice, kasnejše zdravstvene zaplete in trajanje hospitalizacije pri poškodovanih ali obolelih osebah.
Zavest o pomenu znanja iz prve pomoči in usposobljenih ekip RKS vsako leto spodbuja tudi z državnim preverjanjem usposobljenosti. Na jubilejnem preverjanju bo v soboto v Radovljici sodelovalo 15 ekip prostovoljcev, ki so se izkazale na regijskih tekmovanjih. Vsaka šteje po šest članov, tako bo v preizkusih sodelovalo 90 ljudi. Ekipe prihajajo iz Oplotnice, Gornje Radgone, Sevnice, Hrastnika, Šentjurja, Gorenje vasi – Poljane, Žužemberka, Novega mesta, Kranja, Kopra, Majšperka, Ptuja, Brežic in Kočevja.
Ekipe se bodo preizkusile v različnih izzivih, ki izhajajo iz resničnih izkušenj in situacij, od prometnih in delovnih nesreč do dogodkov iz domačega okolja. Izzive bodo opravljali z realističnim prikazom, ki bo zanimiv tudi za gledalce. Ti si bodo lahko ogledali tudi predstavitve različnih enot zaščite in reševanja.