
Trump: ZDA izvedle napade na Iran v čast padlim ameriškim vojakom
Ameriška vojska je najnovejše napade na cilje v Iranu izvedla v čast padlim ameriškim vojakom v regiji, je v nedeljo sporočil predsednik ZDA Donald Trump. Ponovil je, da je Iran utrpel hude vojaške izgube in da ZDA nadzirajo Hormuško ožino. Državni sekretar ZDA Marco Rubio pa je države pozval, naj okrepijo prizadevanja za zaščito svobode plovbe.
“Ti čudoviti ljudje, ti veliki patrioti, so se tam borili, da Iran ne bi imel jedrskega orožja,” je novinarjem po vrnitvi z nedeljskega finala svetovnega prvenstva v nogometu povedal Trump. Dodal je, da so ameriške sile zvečer izvedle nove napade na Iran v čast padlim vojakom, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Pretekli konec tedna sta bila namreč v iranskih napadih na Jordanijo ubita dva ameriška vojaka, še eden pa je umrl med detonacijo eksploziva s padlega iranskega drona na severu Iraka. Od začetka vojne, ki sta jo proti Iranu konec februarja sprožila Izrael in ZDA, je tako skupno umrlo 17 ameriških vojakov.
Trump je tudi ponovil, da je Iran v konfliktu utrpel hude vojaške izgube. “Vojaško so izgubili skoraj vse. Ostalo jim je zelo malo. Imajo nekaj raket. Imajo nekaj dronov. Imajo nekaj proizvodnih zmogljivosti, a ne veliko,” je dodal.
Zagotovil je še, da ZDA nadzirajo Hormuško ožino. “Mi nadziramo ožino. Oni ne nadzirajo ničesar. Torej bomo videli, kaj se bo zgodilo,” je dejal.
Ameriški državni sekretar Marco Rubio je medtem v nedeljo pred odhodom na srečanje zunanjih ministrov Združenja držav jugovzhodne Azije (Asean) na Filipinih opozoril, da Iran uporablja Hormuško ožino kot vzvod proti svetu, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
“ZDA bodo (…) še naprej delale vse, kar je potrebno, da zaščitijo svetovno pomorsko plovbo, vendar morajo tudi druge države stopnjevati svoja prizadevanja in zagotoviti potrebno podporo, bodisi v obliki opreme bodisi finančnih sredstev, da pomagajo nositi to breme,” je povedal.
Ob tem je dejal, da so ZDA pripravljene na diplomacijo. “Lahko rečem, da so ZDA vedno odprte za diplomatsko rešitev. Z Iranom smo to poskušali že večkrat in bomo še naprej poskušali,” je dodal.


